Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
 

Stiri:

Forumul este deschis pentru participare



Mesaje Recente

Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
51
Altele / Re: master in traduceri
« Ultimul mesaj de vio 06 Februarie 2011, 11:47:17 am »
îi cer scuze domisoarei Anda Avram, este nevinovată, dar când am văzut cum scrie Ducella, mi-au sărit ochelarii de pe nas si nu am mai vazut bine. inca o data scuze.
52
Altele / Re: Jingle Bells la turci
« Ultimul mesaj de vio 06 Februarie 2011, 11:34:26 am »
:=)) am vazut si cantecelul indian. aveti mult umor, semn de inteligenta
53
Altele / Re: master in traduceri
« Ultimul mesaj de vio 06 Februarie 2011, 10:26:38 am »
Fetelor, toata  admiratia pentru eforturile si intentiile voastre legate de limba engleza, dar se pare ca Limba Romana, e mai grea! Dati-o incolo de treaba, fiti mai atente cand scrie-ti( ;)), ca va faceti de rusine! Parerea mea este ca si moderatori( ;)) ar trebuii( :P) sa reactioneze la astfel de postari, una, pentru corectare si educare, a doua, unii rautaciosi ar putea zice ca nu va pricepeti, dar,va rog sa ma credeti, sunt convins ca nu e asa, iar a treia, cea mai importanta pentru voi, s-ar putea zice ca va dati girul pentru astfel de probleme, parca din ce in ce mai frecvente pe net, si tratate cu usurinta. Daca considerati ca gresesc, spuneti-mi, daca nu, ar fi bine sa vada cat mai multi.  Oricum, as vrea sa vad si parerea altora despre subiect. Sa va mearga bine!
54
Administrare / Re: nu se aude pronuntia
« Ultimul mesaj de Lucian Velea 17 Ianuarie 2011, 11:18:28 am »
Am testat şi funcţionează corect.

Din câte ştiu, în Internet Explorer nu e necesar să se instaleze ceva, dar în Firefox cred că e nevoie de un plugin pentru Windows Media Player.

Dacă îi dai de capăt, te rog să pui un mesaj aici.
55
Administrare / nu se aude pronuntia
« Ultimul mesaj de panaia 16 Ianuarie 2011, 05:07:27 pm »
cand folosesc dictionarul nu se aude pronuntia? trebuie sa instalez ceva? ce imi lipseste?
56
Ajutor pentru traducere / Re: heeeelp
« Ultimul mesaj de Lilly 29 Decembrie 2010, 02:52:48 pm »
dacă vrei sa fie formal  ;D :a highly profitable collaboration for both sides (both of us)   
57
Altele / Re: master in traduceri
« Ultimul mesaj de Ducella.E 02 Decembrie 2010, 03:55:45 pm »
Buna,

Nu am un raspuns la intrebarea ta insa as avea o rugaminte.
Te-as ruga ca atunci cand ai timp sa vorbim mai multe detalii despre acest domeniu prin email.As dori si eu sa urmez
anumite cursuri pentr o astfel de meserie''traducator-intrerpret'',pentru aceleasi limbi straine,insa nu stiu de unde sa incep si unde sa termin.
Asadar, cateva sfaturi mi-ar fii de ajutor daca ai fii de acord sa mi le oferi.
Multumesc anticipat
E.
58
Altele / master in traduceri
« Ultimul mesaj de Avram Anda 10 Noiembrie 2010, 10:27:11 pm »
Sunt studenta in anul III, specializarea limbi moderne aplicate, engleza-franceza, si as dori sa ma orientez spre o cariere in domeniul traducerilor, prin urmare doresc sa urmez un master de specialitate.
Cunosteti vreun astfel de master in strainatate?
Va multumesc!
59
Ajutor pentru traducere / Re: termenul "bus,buses"
« Ultimul mesaj de Lucian Velea 06 Noiembrie 2010, 07:19:53 pm »
"Bus" are şi alte sensuri, de exemplu "magistrală".

Vezi şi
http://www.searchdictionaries.com/?q=bus
60
Ajutor pentru traducere / termenul "bus,buses"
« Ultimul mesaj de Andreea 05 Noiembrie 2010, 03:15:55 pm »
Buna,
  Am o mare nelamurire cu privire la termenul "bus",in mod uzual este destul de simplu de zis ca inseamna "autobuz".Problema mea apare insa cand trebuie sa-l traduc in acest context,precizez inainte ca am de tradus un document ce are ca profil termeni de navigatie,mai exact  este vorba despre un simulator din camera cu motoare a unei nave maritime.Deci textul spune asa "The POWER indicator shows the MSB bus power supply source and includes three indicators....."sau "The "NORMAL"  indicator shows that MSB buses are powered from diesel generators or the shaft generator"
 Sper ca ma puteti lamurii si pe mine,va multumesc!
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
SMF 2.0 | SMF © 2011, Simple Machines