Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
 

Stiri:

Forumul este deschis pentru participare



Autor Subiect: accesarea de pe mobil  (Citit de 53068 ori)

CS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
accesarea de pe mobil
« : 03 Aprilie 2011, 08:44:24 pm »
Deşi pagina de start pare foarte simplă, încărcarea de pe mobil durează o eternitate (şi consumă foarte mult din baterie), astfel că site-ul este practic inaccesibil. O pagină pentru mobile ar fi grozavă. O altă opţiune ar fi să rugaţi un programator să scrie o aplicaţie pentru Android şi Symbian, aşa cum există pentru dexonline.
Pentru mine e o mare pierdere faptul că nu vă pot accesa decât de pe calculator, ţinând cont de faptul că sunteţi singurul site de gen la care apelez.

Lucian Velea

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 117
  • Karma: +5/-1
    • Vezi Profilul
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #1 : 04 Aprilie 2011, 10:07:21 am »
În ce fel se încarcă greu? Se poticneşte mai mult într-un anumit moment? Orice detaliu este important.

CS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #2 : 04 Aprilie 2011, 11:55:12 am »
Cu Dolphin mini şi Boat, background-ul albastru şi bara de sus apar cam în 30-45 de secunde, apoi urmează o pauză cel puţin egală până încarcă şi bannerul "ro-en.ro". Restul paginii se încarcă destul de repede, şi la fel rezultatele căutării. Opera încarcă background-ul şi rândurile scrise foarte rapid, apoi rămâne blocat încărcând pozele.
O altă problemă ar fi că Dolphin mini nu recunoaşte căsuţa de introdus text şi nu deschide tastatura. E posibil să fie valabil şi pentru alte browsere (eu n-am testat decât 4).
« Ultima Modificare: 04 Aprilie 2011, 02:10:13 pm de CS »

Lucian Velea

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 117
  • Karma: +5/-1
    • Vezi Profilul
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #3 : 05 Aprilie 2011, 11:05:29 am »
Se întâmplă aşa doar la prima accesare sau şi ulterior? Site-ul semnalează browserelor când e nevoie să actualizeze cache-ul, dar depinde de browser dacă ţine cont.

Pentru mobile, am dezactivat cărţile de pe prima pagină. Se cunoaşte vreo diferenţă?

Referitor la "căsuţa de introdus text", e HTML obişnuit, nu cred că pot face ceva.

CS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #4 : 05 Aprilie 2011, 10:11:50 pm »
Doar la prima accesare. Se pare că va trebui să păstrez cache-ul între sesiuni, deoarece tot durează un minut sau peste.
Dolphin mini a recunoscut imediat căsuţa de text. O fi fost vreo problemă temporară dăţile trecute.
Mulţumesc frumos pentru efort.

Lucian Velea

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 117
  • Karma: +5/-1
    • Vezi Profilul
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #5 : 06 Aprilie 2011, 10:34:02 am »
Cred că este legătura la internet lentă. Site-ul are optimizări pentru cache, dar tot trebuie să se descarce tot o dată.

Cred că nici pronunţia audio nu funcţionează pe mobil. Voi avea în vedere.

Orina

  • Vizitator
Re: accesarea de pe mobil
« Răspuns #6 : 07 Noiembrie 2013, 08:17:06 am »
Cred că nici pronunţia audio nu funcţionează pe mobil. Voi avea în vedere.
Da, exact, nu funcționează pronunţia de pe mobil, nici de pe i-pad, asta căutam chiar acum, și e tare păcat că nu. În rest, din câte am observat până acum, e bestial cu dicționarul ăsta, vă mulțumesc!

 

SMF 2.0 | SMF © 2011, Simple Machines